Гора Яровиця


Яровиця гора в Яловичорських горах (Покутсько-Буковинські Карпати), на хребті Яровець, який є одним із найпівденніших хребтів Українських Карпат і простягається з північного заходу на південний схід у межиріччі Білого Черемошу та верхів’їв Сучави. Розташована на півдні Путильського району Чернівецької області, на південний захід від села Верхній Яловець. Гора складається з флішу, переважають пісковики. Місцеві жителі називають її Піп Іван.
Яровиця є найвищою горою у Чернівецькій області (1586,9 м). Її вершина увінчана 3-х метровим металевим хрестом, має овальну форму і простягається зі сходу на північний захід, де пологою перемичкою з'єднується з іншими вершинами хребта Яровець. Північні та південні схили гори дуже стрімкі. Гора вкрита ялиновими лісами, а вище лісів розташоване криволісся із сосни гірської (жерепу) та ялівцю сибірського. Вершина і привершинна частина незаліснені – тут знаходяться полонини.
У привершинній частині гори зустрічаються цілі галявини цілющої арніки.
В зимовий період гора Яровиця є лавинонебезпечною ділянкою і майже непрохідною для автотранспорту.
Найвища гора Буковини Яровиця приваблює багато туристів із різних куточків нашої країни, а також із далекого і близького зарубіжжя завдяки мальовничим краєвидам, свіжому повітрю, крутим підйомам та спускам. Біля підніжжя цієї вершини встановлені пам’ятний хрест і меморіальна табличка на честь 80-ліття Буковинського віча.
24 серпня 2016 року активісти Путильського районного товариства «Гуцульщина», в рамках автопробігу по найвищих вершинах Буковинських Карпат, здійснили сходження на Яровицю і встановили на її вершині п’ятиметрову металеву щоглу із Державним Прапором України.
Частина гори входить до складу Черемоського національного природного парку.
На сьогоднішній день, гора Яровиця є найбільш привабливою для створення туристичного комплексу, оскільки ця місцина має унікальний клімат; сніг там лежить від жовтня до травня, взимку температура повітря не перевищує 8 – 10 градусів морозу, а місцевий рельєф дозволяє облаштувати гірськолижні траси довжиною від 3 до 5 км. Окрім того, розбудова туристичної інфраструктури в цьому районі дозволить відродити сільське господарство та освоїти поклади мармуру біля населеного пункту Сарата, які були виявлені геологами ще за радянських часів.