Еколого-просвітницький центр із вольєром для утримання диких тварин (с. Селятин)


У 2003 році на базі Селятинського лісництва державного підприємства «Путильське лісове господарство» створили еколого-просвітницький центр із вольєром для утримання диких тварин. Там на площі 3,8 гектарів почали мешкати лісові звірі, першодомівкою для яких були дикі Карпати. Спочатку тут жили лише олені і кабани. А зараз у широких і добре доглянутих вольєрах живуть парами козулі, бурі ведмеді, орли, лисиці, дикі зайці, борсуки, куниці, їжаки, фазани. Всього 27 особин тварин.
Усіх їх лісівники врятували від неминучої смерті, підібравши у лісі. Когось кинули батьки, бо був надто кволим чи пораненим, або ж дорослих тварин убили браконьєри, залишивши маленьких сиротами. Працівники лісництва вилікували хворих та травмованих тварин, а також вигодували малечу. Цікаво, що клички тваринам у цьому центрі дають на честь людей, які їх врятували.
Для оленів Юрчика і Сокола, які тут виросли, виділили цілий гектар укритих пишними травами угідь. Огорожа суто умовна. Лісничий Селятинського лісництва Іван Юрнюк вигодував Юрчика з пляшечки, тож тепер олень довіряє людям, навіть дозволяє себе погладити. Підгодовують оленів качанами кукурудзи, вівсом та комбікормом. А також лісові красені дуже полюбляють хліб, щоправда тільки селятинський, спечений на дровах. Чарує всіх красуня-олениця Кармеліта, а у вольєрі підростають четверо молодих оленяток. Тож нині у Селятинському лісництві оленів уже семеро.
Окрасою центру є бурі ведмеді Антоша і Маша. Їх люблять усі, але найбільшу турботу про цих могутніх тварин проявляє лісничий Іван Іванович Юрнюк, справжній гуцульський ґазда. Ведмеді майже вегетаріанці, бо годують їх мороженою рибою, овочами, кашею. Люблять вони яблука, моркву. Денний раціон на одного лісового велетня – два відра каші і кілограм риби. А м'ясо їм не дають, щоб не були агресивними. У сімї ведмедів є потомство – гарненьке ведмежатко Славка.
До еколого-просвітницького центру добре знають дорогу школярі, які часто навідуються сюди із екскурсіями, а також спеціально заїжджають туристи, подорожуючи Карпатами. На базі лісництва проводять обласні зльоти юних лісівників, адже шкільні лісництва – ефективна форма позашкільного навчання, еколого-природничого виховання та профорієнтації молодого покоління.