Хребет Чорний Діл


Чорний Діл хребет у масиві Яловичорські гори (Українські Карпати), в південно-західній частині Чернівецької області, в межах Путильського району. Місцеві жителі це природне чудо називають скалами «Чорних Дів» (відьом). Входить до складу НПП «Черемоський». Площа хребта – 263 га.
Простягається з півдня на північ між річками Перкалабою і Саратою (витоки Білого Черемошу). Південною частиною хребта проходить українсько-румунський кордон. Максимальна висота 1493 м (гора Чорний Діл). Хребет майже повністю покритий ялиновими лісами, посеред яких здіймаються вгору мальовничі скелі із стінами висотою 50-60 м, що складені палеозойськими кварцитами, кристалічними сланцями, сірими і зеленувато-сірими вапняками юрського періоду (210 млн. років). Скелі розбиті глибокими вертикальними тріщинами.
Для рослинності характерні рідкісні угруповання різних видів ендемічних і реліктових представників, зокрема; аконіт жакена, товстянка альпійська, гронянка півмісяцева. Тільки тут, на неприступних гірських вершинах – скелях, зустрічається найкрасивіша і найрідкісніша квітка Карпат – едельвейс (білотка альпійська), або як її ще називають місцеві жителі–гуцули – шовкова косиця. Тут переважають чисті ліси ялини європейської, які належать до групи гірських темнохвойних лісів. Найціннішими є фрагменти угруповань кедрово-смерекових лісів, що виявлені на горі Великий Камінь Сосна кедрова занесена до Червоної книги України.. Також під горою Великий Камінь виявлено близько 20 рідкісних видів рослин, більшість з яких ендемічні.
Найцікавішими об’єктами хребта Чорний Діл вважають; Молочнобратський карстовий масив та урочище Великий Камінь.
На хребті Чорний Діл проживає багато видів тварин.
Звідси відкриваються чудові панорами на найближчі вершини Карпат. Скелі овіяні містичними легендами, про що свідчить і місцева їх назва. Тут, за народним повір"ям, ґаздують дивовижно чарівні красуні, які з'являються на шпилі скали тільки тоді, коли гори вкриває темна-притемна нічка. За легендою, ті дівчата з шовковистими косами стережуть рідкісну квітку сонця - едельвейс.
Памятка природи Чорний Діл має і наукове і рекреаційне значення. Зокрема, через територію хребта відкрито новий туристичний 300 кілометровий маршрут для поїздки на квадроциклах. Від села Перкалаб до скель ведуть декілька туристичних стежок. Найкращий підхід стежкою від зруйнованої греблі («кляузи»).